Výber mikrovlnky

Mikrovlnka má rýchlu prípravu pokrmov a energeticky je veľmi efektívna. Niektoré mikrovlnné rúry sú určené výhradne na rozmrazovanie a ohrievanie potravín, ďaľšie dokážu grilovať, zapekať, piecť či dokonca variť na pare. Mikrovlnka prináša nový smer varenia v domácnosti. Recepty sa upravujú tak, aby obsahovali menej vody a tuku.

Výhodou pri kúpe mikrovlnky je jej úspornosť. Pri mikrovlnnom žiarení v mikrovlnke nevznikajú straty tepla. Takto mikrovlnka prináša šestdesiat až osemdesiat percentnú úsporu oproti vareniu na elektrickom varnom paneli. Pripravené suroviny si v mikrovlnke zachovávajú živiny, vitamíny, svoju sviežu farbu, jemnú vôňu a chuť.

Pri výbere mikrovlnky sa treba rozhodnúť, či chceme ju mať zabudovanú v kuchynskej linke alebo ju chceme voľne nechať na kuchynskej linke. Dôležitosť prístupu k varnej nádobe musí byť pohodlné. Pracovná výška sa doporučuje, aby bola minimálne osemdesiatpäť centimetrov. Nakoniec by ste mali dbať na voľný prietok vzduchu kvôli riadnemu chladeniu. Voľne stojaca mikrovlnka si nájde svoje umiestnenie na pracovnej doske alebo na nástennom držiaku. Veľkú popularitu si v dnešnej dobe získavajú zabudovateľné mikrovlnky. Tieto mikrovlnky sú väčšinou umiestnené v komíne vo výške ramien. Mikrovlnná rúra sa predáva i s montážnou sadou a rámikom.
Pri výbere mikrovlnky dbáme na jej objem a priemer taniera. Mikrovlnka je našom trhu s objemom od trinásť do štyridsaťpäť litrov. Od objemu mikrovlnky priamo závisí priemer taniera. Šdandardný priemer taniera je dvadsaťosem centimetrov. Ak si chcete piecť napríklad pizzu, tak si kúpte tanier s väčším priemerom.

Mikrovlnná rúra - výber

Ak ste si už vybrali typ mikrovlnky, dbajte pri kúpe aj na vnútorné členenie priestoru a na jeho povrch. Čistenie vnútorného priestoru sa stáva nedostupným kvôli ostrým hranám a prekažajúcej výhrevnej špirály. Doporučujeme si kúpiť takú mikrovlnku, ktorá má výklopné výhrevné teleso. Smaltovaná mikrovlnka môže mať špeciálny minerálny povrch, ktorý pri naparení uvoľní nečistoty. No niekedy sa môže stať, že voda sa premení na paru a ventilátor ju nemusí odsať.
Výkon celej mikrovlnnej rúry zabezpečuje magnetron. Teda od neho závisí, ako rýchlo si mikrovlnka poradí zohriať väčší objem potravín. Celkový výkon mikrovlnky môže byť od tisíc do tritisíc wattov. Omnoho dôležitejší je inteligentne riadený výkon. Každý výrobca mikrovlnnej rúry má vlastnú technológiu so zabudovaným senzorom.
Moderná mikrovlnka ponúka i elektrické budenie, vstavaný gril, zapekanie, teplovzddušný ohrev alebo varenie na pare. Na záver si dohliadnite na príslušenstvo vašej mikrovlnky, ktoré môžete dostať spolu s vašim spotrebičom.